Temat kogeneracji, czyli procesu łączącego wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła podczas spalania na przykład gazu lub biogazu, może wydawać się skomplikowany. Jednak jest to proste rozwiązanie, które pozwala na zminimalizowanie kosztów w przypadku dużego zapotrzebowania na prąd oraz ciepło.
Kogeneracja (ang. CHP – Combined Heat and Power) może być oparta o różne technologie. Właściciele zakładów przetwórstwa mięsnego najczęściej decydują się jednak na silnik spalinowy. Może być on zasilany skroplonym gazem ziemnym (inaczej LNG) lub gazem z sieci. Dostawcą tych paliw jest firma DUON.
Zalety przejścia na kogenerację w zakładzie mięsnym
Okres zwrotu nakładów finansowych przy zastosowaniu kogeneracji to zaledwie kilka lat. To wszystko za sprawą dopłat do produkowanej energii elektrycznej w CHP w postaci premii gwarantowanej lub premii kogeneracyjnej. Przedsiębiorcy nie ponoszą także kosztów związanych z zakupem energii elektrycznej z sieci ani nie muszą uiszczać związanej z tym opłaty mocowej.
Dodatkową korzyścią finansową płynącą z tego rozwiązania jest obniżony koszt produkcji gorącej wody oraz pary wodnej, które można wykorzystać do zasilania zakładu, a także do czyszczenia i dezynfekcji. Ponadto, w zależności od potrzeb, można odzyskiwać chłód o temperaturze około 5-7 stopni Celsjusza, który zostanie wykorzystany w urządzeniach chłodniczych podczas przechowywania półproduktów lub wytworzonych produktów. To sprawia, że inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Kogeneracja to także niższe opłaty środowiskowe. W procesie zużywane jest mniej paliwa do wytworzenia takiej samej ilości energii elektrycznej oraz ciepła, co wpływa właśnie na redukcję emisji szkodliwych pyłów oraz gazów cieplarnianych do atmosfery. Dodatkowo przechodząc na LNG, przedsiębiorca staje się przyjazny dla planety, gdyż każda niewykorzystana tona węgla to o ok. 2 tony mniej wyemitowanego CO2.
Większość przedsiębiorców z branży mięsnej nie może pozwolić sobie na przerwy w dostawie energii elektrycznej, gdyż linie produkcyjne nie mogą stanąć. Wdrażając w zakładzie kogenerację to ryzyko jest zminimalizowane, ze względu na mniejszą zależność od sieci energetycznej. Dlatego też w przypadku braku odpowiedniej mocy dostarczanej przez zakład energetyczny, można się wesprzeć układem CHP, co poprawia bezpieczeństwo i pozwala zachować ciągłość produkcji.
Konsumenci coraz częściej wybierają produkty, które są ekologiczne lub pochodzą z firm odpowiedzialnych i wspierających zrównoważony rozwój. Za sprawą wciąż zwiększającej się świadomości w tym zakresie, przedsiębiorstwa, które postawiły na kogenerację, mogą być dużo bardziej konkurencyjne. Odbiorcy, zarówno prywatni, jak i duże międzynarodowe firmy, zaczynają rezygnować z zakupu towarów wytwarzanych w tradycyjny sposób na rzecz tych, które podczas produkcji ograniczają zły wpływ na środowisko.
Warto pamiętać, że DUON, nie tylko dostarcza paliwo i doradza klientom w doborze odpowiednich rozwiązań i instalacji CHP. DUON to także wsparcie w przebrnięciu przez niezbędne formalności, finansowanie budowy stacji oraz bezpieczeństwo i stuprocentowa bezawaryjność istniejących instalacji na przestrzeni ostatnich lat.
Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach LNG w Twoim zakładzie? Szczegółowe informacje znajdziesz pod tym linkiem.